II PROCEDURA BEZPIECZEŃSTWA covid-19
II PROCEDURA BEZPIECZEŃSTWA NA TERENIE PRZEDSZKOLA MIEJSKIEGO IM. KUBUSIA PUCHATKA W LIPIANACH W OKRESIE PANDEMII COVID-19 (DRUGA AKTUALIZACJA)
I Podstawa prawna
Wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 11 marca 2022 r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, wydane na podstawie art. 8a ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz.U. z 2021 r. poz. 195).
II Cel procedury
Celem procedury jest ustalenie zasad funkcjonowania placówki w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 oraz koniecznością utrzymania reżimu sanitarnego.
III Przedmiot procedury
Przedmiotem procedury jest określenie:
- zasad pracy pracowników,
- zasad organizacji opieki w placówce,
- zasad dotyczących żywności i żywienia dzieci,
- zasad dezynfekcji,
- zasad obecności osób trzecich na terenie placówki,
- zasad postępowania na wypadek stwierdzenia na terenie przedszkola zakażenia COVID-19, • obowiązków rodziców.
IV Zakres procedury
Zakres stosowania procedury dotyczy wszystkich pracowników przedszkola, wychowanków przedszkola, a także rodziców/opiekunów prawnych wychowanków placówki. Procedura określa działania, które mają za zadanie zminimalizowanie możliwości zakażenia COVID-19, ale mimo wszystkich podjętych środków bezpieczeństwa, nie pozwolą w 100% wyeliminować ryzyka związanego z zakażeniem.
V Praca personelu
- Do pracy w podmiocie przychodzą jedynie osoby, bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają w izolacji.
- Do przedszkola pracownicy pedagogiczni i niepedagogiczni, z wyłączeniem pracowników kuchni, wchodzą i wychodzą tylko przez wejście główne.
- Pracownicy kuchni wchodzą wejściem od zaplecza kuchennego.
- Pracownik bezpośrednio po wejściu na teren placówki dezynfekuje ręce (w przedsionkach przedszkola w okolicy drzwi znajduje się płyn dezynfekujący).
- Pracownicy ograniczają do niezbędnego minimum przemieszczanie się po placówce.
- Przed rozpoczęciem pracy na swoim stanowisku pracy pracownik jest zobowiązany do umycia i zdezynfekowania rąk.
- Pracownicy wykonując zadania, utrzymują między sobą dystans minimum 1,5 metra.
- Personel pomocniczy nieprzydzielony do pracy w grupie oraz personel kuchenny nie może kontaktować się z dziećmi oraz personelem opiekującym się dziećmi.
- Personel opiekujący się dziećmi i pozostali pracownicy zostali zaopatrzeni w środki ochrony osobistej: jednorazowe rękawiczki, maseczki, fartuchy (do użycia w razie konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem, u którego wystąpiły objawy chorobowe oraz do przeprowadzenia zabiegów higienicznych u dziecka) oraz płyn dezynfekujący.
- Pracownicy pedagogiczni – nauczyciele: pracują wg obowiązującej w danym roku szkolnym siatki godzin ustalonej przez dyrektora i zatwierdzonej przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny i organ prowadzący. Do grupy przyporządkowani są ci sami nauczyciele. Nauczycielki w przedszkolu:
- Wyjaśniają dzieciom, jakie zasady obowiązują w przedszkolu i dlaczego zostały wprowadzone. Komunikat przekazują w formie pozytywnej, aby wytworzyć w dzieciach poczucie bezpieczeństwa i odpowiedzialności za swoje zachowanie (bez lęku).
- Instruują, pokazują techniki właściwego mycia rąk wg instrukcji dla dzieci znajdującej się w łazience przedszkolnej.
- Przypominają i dają przykład. Zwracają uwagę, aby dzieci często i regularnie myły ręce, szczególnie przed wejściem do sali, przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie z placu zabaw.
- Przestrzegają ustalonych zasad korzystania z ogrodu przedszkolnego.
- Unikają organizowania większych skupisk dzieci w jednym pomieszczeniu.
- Prowadzą zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, sprawują opiekę, prowadzą zabawy z dziećmi.
- W okresie ograniczenia funkcjonowania przedszkola w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 nauczyciele realizują zadania przedszkola, w tym zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
- Personel obsługowy – pomoce nauczyciela, woźne:
- Osoby podające posiłki są wyposażone w fartuch ochronny. Przed podawaniem posiłków myją i dezynfekują ręce wg instrukcji.
- Wykonują codzienne prace porządkowe.
- Dezynfekują powierzchnie dotykowe – klamki, włączniki światła, klawiatury, uchwyty, poręcze krzeseł i powierzchnie płaskie, w tym blaty stołów przy których są spożywane posiłki.
- Czuwają i odpowiadają za odizolowanie dziecka, u którego wystąpiły objawy chorobowe sugerujące chorobę zakaźną.
- Czuwają nad sprzątaniem i dezynfekcją pomieszczeń w przypadku stwierdzenia zakażenia koronawirusem lub choroby COVID-19.
- Utrzymują wysoką higienę mycia i dezynfekcji naczyń stołowych oraz sztućców.
- Po zakończonej pracy gruntownie dezynfekują powierzchnie, sprzęty i pomieszczenie zmywalni.
- Pracownicy kuchni oraz intendentka:
- Przestrzegają warunków wymaganych przepisami prawa, dotyczącymi funkcjonowania zbiorowego żywienia.
- Pracownicy kuchni przygotowujący posiłki są wyposażeni w fartuch ochronny i rękawiczki jednorazowe. Przed przygotowaniem posiłków myją i dezynfekują ręce wg instrukcji.
- Spożywanie posiłków jest możliwe tylko i wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych. d. Utrzymują wysoką higienę mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń.
- Po zakończonej pracy gruntownie dezynfekują powierzchnie, sprzęty i pomieszczenia kuchni, zaplecza kuchennego i obieralni.
- Intendentka dba o czystość magazynów spożywczych, wstęp do magazynu ma tylko intendentka, która wydaje towar kucharce wystawiając go na stole w pobliżu magazynu.
- Intendentka dba o higieniczny odbiór towaru od dostawców. Dostawcy nie wchodzą na teren przedszkola, towar zostawiają na rampie.
- Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u personelu przedszkola:
- Pracownicy przedszkola, którzy podejrzewają u siebie COVID-19 nie powinni przychodzić do pracy, powinni pozostać w domu i zapisać się na test przez stronę rządową: https://www.gov.pl/web/gov/zapisz-sie-na-test-na-koronawirusa lub wykonać go w aptece: https://www.gov.pl/web/koronawirus/jak-zrobic-test-na-koronawirusa-w-aptece.
- W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 u pracownika przedszkola należy poddać gruntownemu sprzątaniu obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, zgodnie z funkcjonującymi w podmiocie procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
- W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie podmiotu należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego.
VI Organizacja opieki w placówce
- Przedszkole jest czynne od 6:30 do 16:00.
- Przyprowadzanie dzieci do placówki:
- Dzieci są przyprowadzane/odbierane przez osoby zdrowe bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie został nałożony na nie obowiązek kwarantanny lub izolacji domowej.
- Tylko jedna osoba przyprowadza i odbiera dziecko z przedszkola i przychodzi tylko z dzieckiem/dziećmi, mającym/mającymi pozostać w placówce.
- Rodzic/opiekun wchodzi do szatni przedszkola z dzieckiem z zachowaniem zasady 1 rodzic z jednym dzieckiem (dziećmi w przypadku uczęszczania do przedszkola rodzeństwa). Rodzic po rozebraniu dziecka w szatni odprowadza dziecko do drzwi sali, nie wchodzi do sali.
- W przypadku odbywania przez dziecko okresu adaptacyjnego w placówce rodzic/opiekun za zgodą dyrektora placówki może przebywać na terenie placówki z zachowaniem środków ostrożności (min. maseczka, dezynfekcja rąk, tylko osoba zdrowa).
- Liczba rodziców/opiekunów dzieci odbywających okres adaptacyjny – uczestniczących w Dniu otwartym w przedszkolu ograniczona jest do niezbędnego minimum, przy zachowaniu dystansu społecznego co najmniej 2 m.
- Wprowadzono ograniczenie przebywania osób trzecich w przedszkolu do niezbędnego minimum (tylko osoby zdrowe), z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
ZASADY OBOWIĄZUJĄCE W BUDYNKU PRZEDSZKOLA:
- Osoby dorosłe są zobowiązane do noszenia maseczki.
- Przy wejściu należy dezynfekować ręce.
- Pamiętamy o dystansie społecznym.
- W szatni jednocześnie mogą przebywać max. 4 osoby dorosłe.
- Jednemu dziecko towarzyszy jedna osoba dorosła.
- Czas pobytu w budynku przedszkola należy skrócić do niezbędnego minimum.
- Rodzice nie wchodzą do sal zabaw.
- Pobyt dziecka w przedszkolu:
- Jedna grupa dzieci w miarę możliwości organizacyjnych przebywa w jednej wyznaczonej sali.
- W grupie przedszkolnej może przebywać do 28 dzieci.
- W miarę możliwości organizacyjnych do grupy przyporządkowani są ci sami opiekunowie; d. W sali, w której przebywa grupa dzieci usunięto przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie uprać lub zdezynfekować, jak np. pluszowe zabawki, dywany. Pozostałe przedmioty, przybory i zabawki są dokładnie czyszczone lub dezynfekowane
- Przybory sportowe wykorzystywane do zajęć są dokładnie myte, czyszczone lub dezynfekowane.
- W miarę możliwości sala przedszkolna jest wietrzona co godzinę, a także gdy dzieci nie przebywają w sali, oraz w miarę potrzeby również w czasie zajęć.
- Dzieci nie zabierają ze sobą do placówki i z placówki zabawek i niepotrzebnych przedmiotów.
- Dzieci korzystają z możliwości przebywania na świeżym powietrzu na terenie ogrodu przedszkolnego z możliwością wyjścia na spacery poza teren placówki.
- Wprowadza się codzienną dezynfekcję sprzętu na placu zabaw.
- Nie odbywa się szczotkowanie zębów przez dzieci.
- Jeśli pracownik przedszkola zaobserwuje u dziecka objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych (w szczególności temperatura powyżej 38°C, kaszel, duszności), odizolowuje je w wydzielonym pomieszczeniu z zapewnieniem minimum 2 m odległości od innych osób i niezwłocznie powiadamia rodziców/opiekunów w celu pilnego odebrania dziecka z podmiotu.
- Przy salach zajęć znajdują się wydzielone pomieszczenia do izolacji dzieci z objawami chorobowymi. Na terenie placówki zostało wyznaczone dodatkowo jedno pomieszczenie do izolacji osób z objawami chorobowymi.
ł. Sale przedszkolne oraz sala do izolacji wyposażone są w zestawy ochronne: fartuchy, jednorazowe rękawiczki, maseczki na usta i nos, przyłbice, płyn dezynfekujący.
VII Obowiązki rodziców
- Rodzice zapoznają się z procedurami opracowanymi w przedszkolu na czas zwiększonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii koronawirusa i choroby COVID-19 i podpisują stosowne oświadczenia i deklaracje dostępne na stronie internetowej przedszkola.
- Dzieci do przedszkola są przyprowadzane /odbierane przez osoby zdrowe.
- Rodzice nie posyłają do przedszkola dziecka, jeżeli w domu przebywa ktoś w izolacji.
- Przed przyprowadzeniem dziecka do przedszkola rodzic zobowiązany jest do zmierzenia dziecku temperatury ciała.
- Wyraża zgodę na pomiar temperatury ciała dziecka jeśli zaistnieje taka konieczność, w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych.
- Rodzice przyprowadzają do przedszkola tylko zdrowe dziecko – bez objawów chorobowych.
- Zaleca się zostawienie w domu dziecka, które wykazuje objawy chorobowe – słania się na nogach, wymiotuje, ma biegunkę, podwyższoną lub wysoką temperaturę ciała, duszności, kaszel, zmiany skórne.
- Stosują się do zaleceń lekarskich, które mogą określać czas nieposyłania dziecka do placówki.
- Wyjaśniają dziecku, aby nie zabierało ze sobą do placówki i z placówki zabawek i niepotrzebnych przedmiotów.
- Regularnie przypominają dziecku o podstawowych zasadach higieny m. in. myciu rąk wodą z mydłem, nie podawaniu ręki, unikaniu częstego dotykania oczu, nosa i ust.
- Zwracają uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania. 12. Bezwzględnie przy każdym wejściu do palcówki odkażają ręce płynem do dezynfekcji rąk wg instrukcji znajdującej się w widocznym miejscu.
- Są zobowiązani do odbierania telefonów z przedszkola.
- Są zobowiązani do jak najszybszego odebrania z przedszkola dziecka, u którego wystąpiły objawy chorobowe.
- Rodzice bezwzględnie przestrzegają zapisów niniejszej procedury.
IX Zapisy końcowe
- Procedura bezpieczeństwa wchodzi w życie z dniem podpisania przez dyrektora.
- Procedura obowiązuje do odwołania.